Fotografie: plastové boxy

Plast je špičkový materiál, jenž se používá nejen pro výrobu přepravek

Díky tomu, že se dnes zboží přepravuje po celém světě, je stále složitější zajistit jeho ochranu. K tomu slouží nejen moderní obalové materiály, ale rovněž i krabice a přepravky. Ty se v současné době vyrábějí primárně z plastu. Existuje pro to celá řada dobrých důvodů.

Odolnost na prvním místě

Z plastu se dnes alespoň částečně vyrábí skoro všechno. Není tedy divu, že se přepravky produkují právě z tohoto materiálu. Díky tomu jsou maximální měrou odolné a vydrží i dlouho trvající mechanický tlak. I proto se hodí menší přepravky i big boxy jak pro přepravu, tak také pro skladování. Plast je navíc natolik houževnatý, že si na něj nepřijdou ani slabší kyseliny.

Tento materiál je však oblíbený hlavně pro svou imunitu vůči vodě. Ani dlouhý pobyt ve vodě neudělá plastu vůbec nic. Pokud je přepravka správně uzavřená, jejímu obsahu vodní živel nemá šanci ublížit.

Snadné čištění je výhra

Přepravky z plastu víceméně takřka zcela nahradily dřevěné bedny. Ty samozřejmě nejsou vůbec špatné, nicméně mají i pár vážných nedostatků. Jednak si dřevo příliš netyká s vodou, jednak se hodně špatně čistí. Na vině jsou totiž póry, ve kterých se může ukrývat špína, a tím pádem rovněž i pachy. A tyto pachy pak mohou přejít na náklad.

Plastových přepravek se tento druh problému vůbec netýká. Nemají totiž žádné póry a umýt se tudíž dají poměrně snadno, a hlavně rychle, což je také důležité. Obvykle stačí přepravku pokropit vodou, občas je vhodné přidat i trochu saponátu.

Moderní popelnice

Z plastu se běžně vyrábí i nádoby na odpad. Ovšem nejen ty interiérové v podobě odpadních košů, ale i venkovní popelnice. Ty kdysi byly z kovu, avšak ten byl moc těžký, a navíc nebezpečný. Snadno se o takové popelnice dalo poškrábat či pořezat. Tento scénář u plastových verzí nehrozí.