Rekuperační jednotky ohřívají venkovní vzduch vaším spotřebovaným vzduchem

Co kdybyste si doma vyráběli teplo tím, že větráte? Zdá se vám to jako nemožná myšlenka? Pak nejspíš ještě nemáte zkušenosti s rekuperačními jednotkami. Ty totiž fungují přesně na tomto principu.

Kolikrát týdně doma větráte? Větrat by se mělo minimálně jednou denně, protože tím přivedete do svého domova čerstvý vzduch. Bohužel, v zimě nevětráme, abychom si dovnitř nepustili zimu, v létě se tím zase bráníme proti vniknutí horkého vzduchu. O hluku na ulici ani nemluvě. Rekuperační jednotky ovšem větrání posouvají na novou úroveň.

Foto: rekuperační jednotky

Rekuperace je vlastně zpětné získávání tepla

Rekuperační jednotky využívají vzduch, který v domácnosti spotřebujete, aby jím ohřívaly vzduch venkovní. Čerstvý vzduch z venku prochází přes rekuperační výměník, do nějž vstupuje zároveň teplý odpadní vzduch z objektu. Tento teplý vzduch ohřívá studený vzduch zvenku, přičemž oba vzduchy jsou od sebe dobře odděleny, aby se nesmíchaly.

Studený vzduch se pochopitelně nikdy neohřeje přímo na teplotu toho, co jde zevnitř. To by rekuperace měla 100% účinnost, což je v praxi nemožné. Typicky se účinnost pohybuje mezi 30-90 %, přičemž nad 60 % se hodnota považuje za dobrou, nad 80 % za špičkovou. Například decentrální, semicentrální a lokální větrací systémy InVENTer dosahují rekuperace až 91 %.

Jak vypadají větrací systémy v praxi?

Záleží na tom, od koho si je necháte nainstalovat a jaký typ si vyberete. V posledních letech jsou velmi populární tzv. decentrální větrací systémy, pro něž je potřeba počítat s párovým osazením větracích přístrojů. Vždy tedy potřebujete dvě větrací jednotky, i když není nutné, aby byly umístěné v jedné místnosti. Pro každý byt či dům je třeba navrhnout rozmístění tak, aby vzduch mohl proudit.

Ve větrací jednotce se nachází reverzní ventilátor, který po 70 sekundách mění směr otáček lopatek. Nejdříve nasává vzduch zevnitř a odvádí jej ven, přitom se nahřívá keramický výměník. Ve druhé fázi jednotka nasává vzduch zvenku a ohřívá jej pomocí tepla nashromážděného ve výměníku. Tyto dvě fáze se stále střídají.

Vyplatí se rekuperace po finanční stránce?

Jsou domy, kde může rekuperace ušetřit velkou část nákladů na vytápění, a pak naopak takové, u nichž by trvalo dlouhá desetiletí, než by se počáteční náklady vrátily. Rekuperační jednotky mají i jiné výhody (například udržují v mezích vlhkost vzduchu), vždy je ale dobré obrátit se na odborníky. Ti zhodnotí vaši konkrétní situaci.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 12 =