Je majetkové pojištění nutný standard, nebo něco navíc?

Pojišťovny dnes nabízí pojištění na kde co. Můžete si pojistit dokonce svůj nový telefon, kdyby vám náhodou spadl do záchodu. Tyto pojistné produkty jsou sice trochu úsměvné, jenže při dnešních cenách některých mobilů možná nejde o až tak nesmyslnou věc. Dražší majetek se totiž pojistit vyplatí.

Foto:pojištění majetku

Jednou z nejdražších věcí, které vlastníte, je patrně nějaká nemovitost. Dům, byt, chata, chalupa, tohle všechno jsou velmi drahé položky, a kdyby přišla vichřice, požár nebo jen zloděj, škody by se mohly šplhat do statisíců. Statisíce přitom na pojistném nezaplatíte ani do konce života. Majetkové pojištění se tedy určitě vyplatí.

Pojištění nemovitosti má většina Čechů

Pokud se budeme bavit o pojištění nemovitostí, je třeba rozlišovat dva pojmy. Tím prvním je pojištění nemovitosti, tím druhým pojištění domácnosti. Když otočíte dům vzhůru nohama, to, co z něj vypadá, pokrývá pojištění domácnosti. Jde o veškeré vybavení. Na samotný dům se vztahuje pojištění nemovitosti.

Nemovitost má pojištěnou většina Čechů, možná i proto, že spousta lidí si kupuje bydlení na hypotéku a pro hypoteční úvěr je pojištění vyžadováno. Odborníci ovšem doporučují také zřízení pojištění domácnosti. Právě to totiž kryje případy poškození a odcizení vybavení.

Kolik pojištění domácnosti stojí?

Cena se vypočítává z hodnoty majetku a výše pojistného plnění, většinou se však dostáváme na pouhých několik stokorun ročně. Pojistné částky jsou tedy nízké, pojišťovny přitom kryjí celou řadu nepříjemných událostí, jako jsou živelné pohromy (kroupy, bouřka, vichřice), problémy s elektrorozvody či vodovodním potrubím. Trochu úsměvný je například fakt, že se pojištění domácnosti vztahuje i na situaci, kdy vám na dům spadne letadlo.

Jednu věc byste ovšem ještě měli vědět. Nestačí jen zařídit si během pár minut pojištění majetku online. Aby vám pojišťovna proplatila škodu způsobenou krádeží/vloupáním, musíte mít dům také patřičně zajištěný (například vlastnit bezpečnostní dveře). Když necháte zlodějům dveře dokořán, žádné pojištění vám nepomůže.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twelve − seven =