Vybíráme dětskou postel

Dětská postel se řadí k nejdůležitějším kusům nábytku, neboť má společně s matrací zásadní vliv na správný vývoj dítěte. Dítě odroste z dětské postýlky ve věku 2-3 let. V tomto období už pro něho vybíráme velkou postel, která mu zpravidla zůstane až do studentského věku.

Multifunkčnost

Typ dětské postele volíme podle dispozice pokoje. Do menších prostorů se hodí postele multifunkční. Ty totiž řeší problém s nedostatkem místa tím, že jejich součástmi, kromě prostoru na spaní, jsou také psací stůl, skříň a regál. Multifunkční postele ovšem dětem vydrží cca do 14 let věku, protože poté jsou pro studenty většinou nevyhovující. Málokomu se chce do postele neustále lézt po žebříku, i když pro menší děti je to velmi zábavné.

Když máme více dětí

V případě, že se o dětský pokoj dělí více dětí, je ideálním řešením patrová postel neboli palanda. Ta má mnohostranné využití, protože jsou v ní zabudovány i úložné prostory a odkládací poličky. Dětské patrové postele zaberou v pokojíčku minimální prostor, a přesto dokážou poskytnout spací místo i třem dětem. Tyto postele vás jistě zaujmou svým atraktivním barevným designem, který skvěle zapadne do dětského interiéru.

 

Klasická postel

Klasikou je dětská postel doplněná úložným prostorem. Klasická postel, která může být nízká nebo mírně vyvýšená, by měla být u dětí ve věku kolem 3 let v každém případě vybavená zábranou proti nechtěnému pádu z postele. Bezpečí dále zajišťuje kvalitní zpracování, jež obnáší zaoblené hrany, hladké povrchy a celkovou stabilitu. Mnoho dětských postelí je na první pohled velmi krásných, ovšem z bezpečnostního hlediska zcela nevyhovujících. Hlavní výhoda klasické postele je ta, že ji mohou využívat jak děti od nejútlejšího věku, tak teenageři.

Samostatnou kategorií jsou postele stylizované například do tvaru hradu, lodi nebo auta. V těchto postelích budou děti spát s radostí. Takové závodní auto je opravdu vyladěné. Nechybí mu diodová světla, laťkový rošt a tematicky potištěná matrace.

Matrace

Té je třeba věnovat také dostatečnou pozornost, protože jejím úkolem je poskytovat kvalitní a pevnou oporu páteře. Z toho důvodu byste měli vybírat matrace se střední až vyšší úrovní tuhosti. Rozhodně se nedoporučují matrace zónové, které se přizpůsobí tvaru těla. Jelikož se většina dětí během spánku po posteli stěhuje, ztrácí toto změkčení v oblasti ramen a pánve smysl.

Dětský nábytek

Neodmyslitelnou součástí dětského pokoje je nábytek. Do této kategorie spadají úložné prostory ve formě skříní, komod, poliček a regálů. Dále to jsou psací stoly a židle. Nejdůležitější je, aby veškerý nábytek včetně postelí byl vyroben z těch nejkvalitnějších materiálů s atestací o zdravotní nezávadnosti. Nejpoužívanějším materiálem jsou lamino v kombinaci s dýhou či masiv.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

two × two =