Vybíráme rošt do postele. Poradíme vám, na co si dát pozor

S nákupem nové kvalitní matrace vyvstává otázka, zda si nepořídit i nový rošt. Sebekvalitnější matrace totiž rošt nenahradí. Rošt plní v posteli funkci rozložení váhy těla, tj. chrání vás i vaši matraci před proležením. Umožňuje také dobrou cirkulaci vzduchu. Pokud chcete ráno vstát odpočatí a svěží, určitě byste měli výběru roštu věnovat zvýšenou pozornost.

Jak si správně vybrat?

Rošt v posteli plní dvě základní funkce. U tenčích matrací rovnoměrně rozkládá váhu. Silnější matrace většinu váhy rozloží sama. Druhou vlastností je odvádění vlhkosti z postele. Dobrý rošt pomáhá udržet hygienu na lůžku a zabraňuje vzniku plísní a roztočů.

Výběr kvalitního roštu do postele závisí na několika bodech, které byste měli vždy zohlednit.

· Vaši hmotnost – rošty unesou různou hmotnost, nejčastěji 80-130 kg.

· Vaše finanční možnosti – kolik chcete do roštu investovat, záleží jen na vás. Na trhu se vyskytuje celá řada levných, ale i velmi drahých roštů. Ceny se mohou pohybovat od 1 000 Kč až do 20 000 Kč.

· Typ matrace, kterou používáte – pokud současně s roštem kupujete i matraci, nemusíte mít obavy. Personál vám jistě poradí a doporučí tu správnou. Pokud si ale kupujete pouze rošt, informujte se včas, zda je vhodný pro matraci, kterou používáte. Jiné rošty patří pod matrace latexové, jiné pod pružinové.

· Vaše zvyky – pokud jste vášniví čtenáři a nedovedete si představit ležení v posteli bez toho, aniž byste si přečetli pár stránek svého oblíbeného románu či detektivky, doporučujeme zvolit rošt s polohováním hlavy. Čtení bude hned příjemnější!

· Váš zdravotní stav – zvlášť starší lidé či lidé po operaci by měli uvažovat nad pořízením elektrického lamelového roštu, díky němuž je polohování hračkou – lze ho totiž nastavit pomocí dálkového ovládání.

Nový rošt vybírejte podle matrace

Laťové rošty mají pevně přichycena prkénka, která nemají žádnou schopnost absorbovat energii. Jsou vhodné pro matrace s výškou jádra alespoň 16 cm. Kdo má rád tvrdší postel, pro toho jsou ty pravé. Je ale pravdou, že už při výšce matrace 20 cm skoro nepoznáte rozdíl, na jakém roštu ležíte.

Lamelové rošty jsou měkčí a pružnější. Můžete na ně umístit i tenčí matrace, přibližně do výšky 14 cm. Rošt pomáhá lépe rozložit váhu, jinak by hrozilo, že se matrace rychle proleží. Lamely mají obvykle různou tuhost, která se dá i nastavit. Na lamelové rošty nelze umístit pružinové matrace. Můžete na ně umístit taštičkové matrace, pokud jsou lamely blíž u sebe, než je průměr taštičkové pružiny. Nejlépe si ale lamelové rošty rozumí s pěnovými matracemi.

Pevné rošty se nedají polohovat, ani rolovat. Mohou být laťové i lamelové. Mezery mezi latěmi nesmí být větší než 4 cm, protože jinak se může matrace deformovat. Jsou vhodné pro jakýkoliv typ matrace, která musí respektovat jen to, jestli je rošt právě laťový, nebo lamelový. Pevné laťové rošty mají velmi dlouhou životnost, protože neobsahují žádné pohyblivé části.

Polohovací – manuálně i elektricky polohovatelné rošty jsou vhodné pro vášnivé čtenáře nebo osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. U manuálně polohovatelných myslete na to, že až dočtete knihu a budete chtít spát, musíte opět vstát z postele a rošt vrátit do původní polohy. Proto jsou lepší volbou elektrické rošty, kde se vše nastavuje pomocí dálkového ovládání.

Výběr kvalitního roštu určitě nepodceňujte, vždy ale začněte výběrem matrace. Některé matrace mají přímo určené rošty, na kterých mají být uložené.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ten − 7 =