Jak na nákup prostěradla

3200Vzhledem k tomu, že strávíme zhruba třetinu života spánkem, určitě má smysl investovat do pořádné postele, povlečení a prostěradla. My se zaměříme na to poslední.

Dobré prostěradlo by mělo být nejen pohodlné a pěkné, ale mělo by unést také zkoušku času. Možností je opravdu mnoho – různé barvy, materiály. Člověk ani neví, co dřív koupit. My vám poradíme.

Rozměry

Standardní prostěradla mají rozměry 90 x 200 cm. To se však týká těch s gumou, varianty bez gumy bývají obvykle větší, aby se daly přehnout a nesklouzávaly z matrace. Prostěradlo na dvojlůžko má pak rozměry 180 x 200 cm. Dětská prostěradla se dělají ve velikostech 60 x 120 cm nebo 70 x 140 cm. I když vám nejspíš nikdo žádné jiné rozměry nabízet nebude, radši si je při koupi zkontrolujte. U každého prostěradla to bývá napsané.

Materiál

Asi nejtěžší je volba materiálu. Nelze říct, že by byl jeden výrazně lepší než ostatní, záleží na osobních preferencích. Každopádně nad tím zapřemýšlejte, protože na prostěradle ležíte 8h denně.

Taková klasika je bavlna, kterou nikdy nic nezkazíte. Je velice příjemná na kůži a vhodná i pro malé děti, zároveň je dobrá pro všechny, kteří trpí atopickými ekzémy či jinými kožními problémy.

Častější variantou jsou froté prostěradla. V ložnicích se s nimi setkáte běžně, jsou velmi měkká, nadýchaná a hřejivá. Froté je tkanina vyrobená z 100% bavlny, takže je taktéž příjemná na kůži. Kromě toho se froté dobře napíná a není potřeba ho žehlit!

Ještě jeden materiál by měl každý znát. Obzvlášť s příchodem léta to nebude na škodu, protože jersey prostěradla jsou ideální právě do teplého počasí. Jsou také z 100% bavlny, jen ne tolik nadýchaná. Hebkost na dotek nechybí a na rozdíl od froté varianty méně hřejí. Samozřejmě se dají sehnat také v napínací variantě, která se nežehlí.

Barvy

Není vyloučeno, že natrefíte na nějaké barevnější prostěradlo, ale obvykle se vyrábí jednobarevná. Je to tak lepší, protože se aspoň lépe sladí s povlečením. Na to nezapomeňte. Ke každému povlečení byste doma měli mít jiné prostěradlo.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

eight − 2 =