Jak vybrat vhodnou matraci a její tvrdost pro pohodlný spánek?

Kvalitní a pohodlný spánek je důležitý pro náš každodenní život. Dle toho, jak se vyspíme, se druhý den také cítíme. Proto bychom se měli snažit ovlivnit náš spánek na maximum tak, abychom vstávali, jak se říká „do růžova vyspinkaní“. Faktorů, které náš spánek ovlivňují, je mnoho. Zdravá a pravidelná strava, prostředí v ložnici a také matrace.

Fotografie: postel a matrace

Jak zvolit správně matraci? Vzhledem k množství druhů matrací, které jsou aktuálně na trhu k dostání, to může být trochu oříšek. Zjistěte, jaké druhy na trhu najdete a podle čeho vybrat správnou tvrdost matrace.

Druhy matrací a jejich vlastnosti

Jakmile se pustíte do výběru matrace, zjistíte, že existuje hned několik druhů. Taštičkové matrace, pěnové matrace, latexové matrace a matrace s paměťovou pěnou. Rozdíl je, především v obsahu matrace, a tedy i její tvrdosti.

Taštičkové matrace obsahují pružiny, které jsou oddělené taštičkami. To má za následek vysokou pružnost a vzdušnost matrace.

Pěnové matrace se vyrábějí z polyuretanové pěny (PUR) a matrace s paměťovou pěnou jsou vhodné pro každého, kdo se v noci převaluje a jak se říká, žádná postel mu není dost velká. Paměťová pěna se automaticky přizpůsobuje vašemu tělu, takže při každém nočním pohybu se cítíte jako v bavlnce.

Latexové matrace jsou velmi oblíbené a také nejvíce doporučované odborníky pro jejich pružnost, dlouhou životnost, lehkou údržbu a vzdušnost.

Na co se při výběru matrace zaměřit?

Nejprve je důležité si uvědomit pro koho matraci kupujete a zohlednit věk, výšku, váhu, zdravotní potíže i alergie, a také využívání matrace (každodenní, občasné) a polohy ve kterých spíte

Dle toho pak volíte tvrdost matrace, délku, šířku i výšku matrace, materiál a nosnost. Zaměřili jsme se na tvrdost matrace, která je pro kvalitní spánek důležitá.

Nejměkčí matrace – stupeň tvrdosti 1

Mezi nejměkčí matrace se řadí matrace latexové a z paměťové pěny. Jsou velmi přizpůsobivé a jsou vhodné především pro osoby s nižší hmotností a pro občasné spaní. Nejsou vhodné pro děti.

Středně tuhé matrace – stupeň tvrdosti 2

Středně tuhé matrace jsou nejvyužívanější. Řadí se mezi ně všechny druhy a jedná se o stupeň tvrdosti 2 což značí vysokou elastičnost, možnost přizpůsobení se vašemu tělu a udržení páteře při spánku v rovině.

Tužší matrace – stupeň tvrdosti 3,4,5

Tužší matrace jsou vhodné zejména pro muže nebo osoby s vyšší tělesnou hmotností.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

1 × 1 =