Zahradní altán – místo, kde mi je dobře

Zahradní altán představuje poměrně malou a nenáročnou stavbu, která vám dopřeje nejen místo k odpočinku, ale také přístřešek, kde se budete moci skrýt před nepříznivým počasím. Altán v zahradě představuje další možnost jak si vychutnat chvíle strávené na čerstvém vzduchu. Ať už si v něm vypijete ranní kávu, nebo si po dobrém obědě přečtete knihu, určitě si takové chvíle naplno užijete.

Velikost zahradního altánu

Pokud se řekne zahradní altán, nepochybně si většina lidí představí zastřešené místo, ve kterém se dá především stolovat. Je to tak! Nejčastěji v altánku grilujeme, popíjíme a užíváme si společné chvíle s rodinou a přáteli. I to může být jeden z faktorů, na základě kterých zvolíme velikost zahradního altánu. Velká rodina – velký altán. Velikost dále ovlivňuje také prostor a rozměry vaší zahrady a také vaše finanční možnosti. Předtím než si vyberete svůj altán měli byste toto všechno podrobně zvážit.

Umístění zahradního altánku

Co se týče umístění, neměl by být příliš vzdálen od domu, ale na druhé straně by neměl být velmi blízko. Vaším cílem by mělo být najít vhodnou střední cestu. Z hlediska stolování a přenášení nádobí je praktické mít altán co nejblíže k domu. No pokud by byl příliš blízko, mohli byste se zkrátit o pěkný pohled do vaší zahrady. Abyste dosáhli dostatečné soukromí, zahradní altán by neměl být ani příliš blízko sousedova plotu či nedejbože sousedit s jeho altánem.

Materiál zahradního altánu

Vybírat si můžete z zděných, kovových nebo dřevěných altánů. Určitě se mnozí shodneme, že nejbližší přírodě je dřevěný materiál, a tak dřevěný zahradní altán působí v zahradách nejkrásnější. Dřevěný altán působí nadčasově a nikdy nevyjde z módy a vy se budete díky dřevu cítit v altánu příjemně a útulně. Jak jsme již zmínili, na umístění zahradního altánu ovlivňuje mnoho faktorů. V případě dřevěného altánu se tím nemusíte až tak zatěžovat, protože ho můžete kdykoliv rozmontovat, přeložit a znovu smontovat.

Celoroční využití

Co se týče sezónního využívání, dřevěný zahradní altán můžete využívat celoročně. I když ve vás dřevěný materiál možná vyvolává pochybnosti, dřevo perfektně udržuje vnitřní klima, takže v altánu určitě nezamrzá. Toto dřevem vyprodukované teplo můžete posílit také externími zdroji tepla nebo bočními plachtami. Takto si budete moci vychutnávat benefity zahradního altánu nejen v létě, ale i v chladném počasí.

 

Aby dřevo plnohodnotně plnilo svou funkci, je třeba se o něj adekvátně postarat. Dřevěný altán můžete ošetřit buď lakem nebo olejem. Jeden i druhý produkt má své příznivce, ale i odpůrce. Lak zahradního altánu poskytne dlouhotrvající ochranu a nevyžaduje od majitele tak mnoho času. Olej zas zajistí dřevu přírodní vzhled a zachová strukturu dřeva. Menším negativem v případě oleje je fakt, že je třeba jím natírat zahradní altán častěji než lakem.

Zahradní altán vás určitě nezklame. Vaše zahrada nabude estetičtější vzhled a vy budete mít místo, kde najdete klid a bude vám tam dobře.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 − 10 =