Jaká je kuchyně vašich snů?

Kuchyně zdaleka neslouží jen k vaření. Je vizitkou domova a společenskou místností v jednom. Zkrátka multifunkční místností v pravém slova smyslu. Respektive jí může být.

Fotografie: Jídelna

Jaká je vaše představa o ideální kuchyni? Rádi byste kuchyni rustikální připomínající atmosféru starých časů? Nebo kuchyň elegantní s pracovní deskou z umělého kamene a s ostrůvkem vybíhajícím do prostoru? Dáváte přednost kuchyni samostatné, nebo by spíše měla být součástí velkého otevřeného prostoru? Kuchyni chytře včleněné do prostoru či z něj naopak vyčnívající?

Hlavně, aby vám dobře a dlouho sloužila

Nároky na kuchyně mohou být různé. Záleží na osobním vkusu i preferencích. Jedno je však jasné. Výběr kuchyňské linky stejně jako elektrospotřebičů a dalších pomocníků není dobré uspěchat. Ani na nich šetřit. Chcete přeci, aby vám vaše budoucí kuchyně dobře a dlouho sloužila, nebo ne?

Nejde jen o peníze!

Kuchyně spolu s ložnicí bývá první místností, kterou se majitelé nových nemovitostí rozhodnou zařizovat. Jak by také ne: jíst a spát se musí. Jak kvalitně, to bude záležet na spoustě věcí. Na vašich možnostech prostorových i finančních. Nemyslete si však, že ty nejlepší kuchyně jsou ty největší a nejdražší. Tak tomu vůbec není. Stejně jako se i s malým kašpárkem dá hrát velké divadlo, tak pokrmy hodny michelinského šéfkuchaře připravíte v kuchyni malé či finančně dostupné. O penězích a metrech čtverečných to jinými slovy opravdu není.

Jakou kuchyni zvolit?

Stojíte v prázdné místností, která jednou bude vaší kuchyní? Zavřete oči a představte si ji tam. Jak by měla vypadat? Líbí se vám kuchyně jednořadá? Či spíše rohové kuchyně? Ty jsou praktické v tom smyslu, že nabízí štědrou pracovní plochu a úložné prostory navíc. A i relativně malé prostory dokážou využít do posledního centimetru.

Zaměřeno na funkčnost a ergonomii

Spolu s estetickou a prostorovou stránkou věci ovšem myslete i na funkčnost vaší kuchyně, tedy na dispozice a rozmístění jednotlivých kuchyňských skříněk a zvolené materiály. Ty by měly být maximálně odolné, jak vůči mechanickému poškození, tak i výkyvům teplot, páře a dalším nepříjemnostem, k nimž při vaření chtě nechtě dochází.

Faktorů, které bychom při výběru kuchyňské linky měli vzít v potaz, zkrátka není zrovna málo. Nevyplácí se je však podceňovat. Chcete přeci, aby vaše kuchyně byla dokonalá. Nebo se dokonalosti alespoň přibližovala?

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

five × 2 =