Jaký typ plynového kotle zvolit, aby vás jeho provoz nestál moc peněz?

V mnoha tuzemských domácnostech lidé ohřívají vodu pomocí plynových kotlů. Jedná se o řešení, které je poměrně praktické a zároveň i výhodné z ekonomického hlediska. Kupříkladu oproti ohřevu užitkové a pitné vody elektřinou je použití plynových spotřebičů levnější z hlediska nákladů. Pakliže si ovšem plánujete pořídit nový plynový kotel, je dobré zvážit, jakému typu dát přednost. I u těchto produktů je totiž několik odlišných variant, což poznáte na spotřebě energií.

Klasické kotle

Běžné konvenční kotle jsou v dnešní době používané stále méně. Hodí se spíše do menších domácností, na chaty a chalupy. Zkrátka tam, kde používání spotřebiče není tak významné. Moderní verze konvenčních kotlů jsou však oproti starším modelům pohodlnější, neboť mají daleko menší rozměry při stejném výkonu, takže k jejich umístění nepotřebujete tolik místa. Pokud si navíc pořídíte závěsný kotel, který se uchycuje na stěnu, pohodlně se vejde třeba do malé koupelny, aniž by zabíral prostor u země.

Kondenzační kotle

Z hlediska ekonomičnosti zařízení jsou v posledních letech velmi žádané takzvané kondenzační kotle. Jedná se o modely, u nichž se uvádí účinnost přes 100 %. Možná mnohé z vás tento údaj překvapí a myslíte si, že to přeci není možné. Proto je na místě si alespoň trochu nastínit, jak kondenzační kotle vůbec fungují, abyste si mohli udělat představu o tom, že údaje o vysoké účinnosti nejsou liché a zavádějící.

U klasického kotle se účinnost pohybuje někde kolem 80-90 %. Zbytkové teplo ze spalin odchází nenávratně do komína, tedy bez dalšího využití. Kondenzační kotle oproti tomu latentní teplo dokážou využít, a to i díky tomu, že mají výměník. Energie ze spalin obsahuje kolem 10 % spalného tepla. Proto se v součtu s normální účinností kotle dostaneme dokonce až na 108 %, což je běžně udávaná maximální hodnota u moderních zařízení tohoto typu.

 

Produkty značky Junkers. Jsou k dostání i v Česku

Klasické i kondenzační kotle v tuzemsku prodává i světoznámá společnost Junkers. Zakoupíte je kupříkladu na webu Topenivodaplyn.cz. Kotle Junkers se vyrábějí už více než 100 let, konkrétně od roku 1912, kdy je na trh uvedl pan Hugo Junkers. Od té doby samozřejmě produkty firmy prodělaly obrovský pokrok.

I dnes se plynové kotle této renomované značky drží v popředí prodejnosti, a to díky své spolehlivosti a inovativním prvkům. Firma totiž klade důraz na to, aby její produkty šly s dobou. Právě kondenzační kotle přitom představují efektivní řešení, jež se hodí pro nízkoenergetické a pasivní domy. Při využívání těchto zařízení se dá ušetřit výrazné množství nákladů. Ohřev vody a vytápění rodinného domu vás při zapojení kondenzačního kotle namísto klasického konvenčního zařízení vyjde až o desítky procent levněji.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two + five =