Krby – tisíciletá lidská vymoženost

krbyOheň od pradávna dával lidem užitek, teplo, světlo, místo k opékání apod. Krby jsou již od starověku potřebné a oblíbené spoutání ohně někde v rohu místnosti. V současnosti krby a kamna slibují nadějnou alternativu ve vytápění chat, chalup i rodinných domků. V některých krbových vložkách jsou vodní výměníky, kterými lze vytápět i přilehlé místnosti, v závislosti na výkonu krbu či kamen. Jedná se o vysoko efektivní vytápění s účinnosti až 75%, velmi ekologické a obsluha je velmi jednoduchá, a navíc nepodléhají povinné revizi co 2 roky (nemající teplovodní okruh) jako je to u kotlů pro ústřední topení.

Stylové krby – ústřední prvky domů

814-tatiana-centrale-grdTradiční krby neboli stylové krby  jsou ve svém provedení velmi působivé až majestátní, což umocňuje historizující styl v provedení. Jde o řemeslně náročné práce na tomto typu oproti designovým krbům, které nevyžadují obezdívku krbové vložky. Obezdívání se provádí zpravidla z přírodních materiálů jako je leštěný mramor, štípaný vápenec, na mantel dub nebo vápencová  profilovaná římsa, před topeništěm cihličky pálené 5 cm šířky. Designové krby se umísťují nejlépe do centra haly – velmi známé z dílny francouzského designéra Jean -Claude Bordeleta s tradicí od roku 1976. U těchto avantgardních krbů se výška sopouchu vyrábí podle výšky místnosti. Z materiálu jde hlavně o kov a sklo.

Moderní krby – v nich nejen polena hoří

Tento typ krbů nejvíce koresponduje s interiérem moderních až futuristických bytů. Architektura je velmi funkcionalistická, strohá, žádné křivky, jen vinkl na vinkl. Z materiálů převažuje kámen leštěný, beton, kov, a žáruvzdorné sklo. Moderní krby již nemusí spalovat jen suché polínka, ale konstruují se na spalování plynu, ethanolu, želé na bázi alkoholu a elektřinu. Máte o nějaký pěkný krb zájem? Dobré reference a dlouholetou zkušenost se stavěním krbů a komínů má společnost Topsys Praha.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × one =