LED dioda klasická součástka s dlouhou tradicí, která dobyla svět

Samozřejmě, že po celou dobu své existence, což je téměř 50 let, byla LED dioda velmi důležitou elektrosoučástkou. Zejména v posledním desetiletí však její popularita nabyla do současných rozměrů. Dnes narazíte na využití LED diody prakticky na každém kroku, proč se postoj k ní tak změnil? A čím je toto nenápadné světýlko tak výjimečné?

Fotografie: Led Diody

Změna technologií i potřeb lidstva

K rozvoji technologií dochází v posledních dekádách spíše exponenciálním tempem. Výraznou součástí tohoto vývoje je i možnost čerpat ze základních, ale velmi kvalitních poznatků průkopníků v oblasti elektrotechniky, a to zejména té aplikované. Ačkoli byla svítivost první LED diody poměrně nízká, jedná se jednoznačně o velmi výrazný milník.

Jak se postupně rozvíjeli další prvky a objevovaly se nové užitné vlastnosti jednotlivých materiálů. Tato skutečnost společně s proměnami potřeb a postojů lidstva vedly k dalšímu rozvoji. A dnes tak máme LED diody, které mají mnohem vyšší svítivost než klasické žárovky při minimální potřebě elektrického proudu a napětí.

Z původních drobných kontrolek jako je třeba LED dioda 12v, které znáte nejen ze starších filmů, vychází dnešní velmi detailní obrazovky televizorů, počítačů apod. Pokrok však pokračuje dále, a tak přišly i technologie OLED a QLED, které by měly být ještě efektivnější.

Co je vlastně LED dioda?

LED dioda, která se česky jmenuje elektroluminiscenční dioda, lidově ledka nebo také světelná či svítivá dioda, je elektronická součástka, která je zároveň polovodičem a obsahuje jednu anodu a katodu. Mezi nimi je pak P-N přechod. Při průchodu stejnosměrného elektrického proudu pak tato dioda emituje světlo, infračervené nebo ultrafialové záření. Tím se pak odlišuje od běžné diody.

Další podobností, kterou má LED dioda s běžnou polovodičovou diodou je její reakce na napětí v propustném směru. Jestliže budete navyšovat napětí nejprve nebude LED dioda vůbec reagovat. V určitém okamžiku, tedy při určité míře napětí však dochází k tomu, že se dioda začne pomalu otevírat. Na každé další zvýšení napětí pak bude reagovat prudkým nárůstem procházejícího proudu. Elektrický proud tak v diodě v závislosti na napětí roste exponenciálně, v tuto chvíli také začne LED dioda emitovat světlo.

Nabízíme nepřeberné množství různých LED diod, přesně pro váš projekt

Kompletní nabídku našich LED diod najdete na tme.eu. Kromě více jak devíti tisíc různých diod, zde naleznete více než 500 000 dostupných produktů z oblasti elektro instalací.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

11 − four =