Noční světlo jako ochránce pokojného usínání našich dětí

Některé děti tmu rády nemají. Jejich fantazie z ní modeluje postavy strašidel a hrůzostrašných zvířat. Mnohdy i dítě, které dlouho problém s tmou nemělo, z ničeho nic začne odmítat chodit do nerozsvíceného pokoje, natož v něm usínat. Někdy to odezní brzy samo, jindy se problém s dítětem táhne léta, nebo si svoji fobii ze tmy, nyktofobii či též achluofobii přinese až dospělosti. Jak dítěti s jeho strachem ze tmy pomoci?

Fotografie: Noční světlo dráček

Neshazujte strach dítěte a do ničeho jej nenuťte

Je zbytečné dítě přesvědčovat, že se nemá čeho bát a nutit jej získávat „bobříky odvahy“. Efekt to bude mít totiž opačný. Vyhovte mu v jeho požadavcích. Pomozte mu usínat tím, že s ním zůstanete v pokojíku, nebo mu necháte pootevřené dveře.

Pořiďte mu noční světýlko

Ideálním řešením je noční světýlko. Usínat při běžném světlu není vhodné. Už vůbec není zdravým modré světlo, o kterém se prokázalo, že má negativní vliv na tvorbu melatoninu, tedy tzv. hormonu spánku. Modré světlo je však i součástí displejů. Proto rozhodně není vhodné nechávat dítěti rozsvícený mobil, nebo jej nechat si jím v posteli při usínání svítit.

TIP: Noční světlo vytvořené technologií lithophane vnese do ložnice či dětského pokojíku správné světlo pro usínání. Světlo nabízí obrázky vyleptané do velice tenkého průsvitného materiálu. Různými místy proniká světlo s odlišnou intenzitou. Motivy nočních světýlek lze vybrat z celé řady pro děti líbivých motivů. Ale vyrobit lze i noční světýlko na přání s vlastním motivem či nápisem.

Seznamte dítě s jeho strašidly

U malých dětí je zbytečné zacházet do vysvětlování principů světla a stínu, či fungování lidského mozku. Zkuste ale strach z neznámého proměnit na hru. Představte svým dětem strašidlo, které bydlí pod postelí, i to ve skříni. Každému dejte jméno a nezapomeňte na roztomilý příběh i pár kladných vlastností. Těm starším pak vysvětlete spíše principy fyziky a nenechte se odradit, že vám na to hned „neskočí“ a nepřestanou se bát.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × five =