Rekonstrukce bytového jádra se nebojte

Za éry komunismu v Československu vyrostly spousty bytových domů. Aby se výstavba urychlila, montovaly se do bytů prefabrikované celky koupelny a záchodu, kterým se říkalo bytové jádro. Během zhruba třiceti let bylo těchto jader namontováno více než milion a mnohá v bytech zůstávají dodnes.

Malé procento jader bylo železobetonové, většina z nich je však umakartová. Umakart nejenže absolutně nesplňuje představy o moderním bydlení, ale hlavně se časem vlivem vlhkosti kroutí a prohýbá, plesniví. Prakticky neizoluje zvuk, takže na záchodě ani v koupelně nemáte žádné soukromí. A to jsou hlavní důvody, proč se v posledních letech jádra tak často rekonstruují. Vybourají se a nahradí zděnými příčkami. Je to sice poměrně zásadní a ne zrovna levná úprava bytu, ale každopádně se vyplatí.

Zmodernizujete polovinu svého domova

V rámci rekonstrukce bytových jader se renovují koupelny a záchody, ale obvykle se zasahuje i do kuchyně. Tím, že se vybourá jádro, totiž získáte možnost jiného dispozičního uspořádání bytu. Není problém trochu zvětšit koupelnu, když se jinak vyřeší kuchyně. Nebo můžete mít záchod v koupelně, a tím ušetřit prostor. Odborné firmy, které mají s rekonstrukcemi bytových jader zkušenosti, vám poradí vhodné řešení ve vašem případě. Často jsou schopny připravit i vizualizaci.

10 dní si odpočinete a je hotovo

Na rekonstrukci bytového jádra si vyhraďte minimálně 100 000 korun a zhruba 10 dní. Je ideální, pokud lze zavřít všechny pokoje a odstěhovat se na tu dobu někam pryč – k příbuzným, do hotelu či jinam. Například v Pardubicích působí firma PEOPS, která svým zákazníkům nabízí ubytování zdarma po dobu stavebních prací. Musíte sami uznat, že když probíhá rekonstrukce koupelny, záchodu a kuchyně, nelze v bytě žít. Bez těchto místností se prostě neobejdete. Tak si uděláte několikadenní dovolenou a vrátíte se do nového moderního bytu. Všechno se dá zvládnout v klidu a bez nervů.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 − 11 =