Výběr polštáře nepodceňujte. Ovlivní kvalitu spánku a zdraví

Při výběru ložního prádla a lůžkovin je vhodné si zdaleka nevšímat pouze ceny, důležitou roli hraje především kvalita materiálů a pohodlí, které vám dané produkty mohou poskytnout. Platí to i v případě, když si vybíráte nový polštář do postele.

Mohlo by se zdát, že při výběru polštáře je celkem jedno, jaký výrobek zvolíte. Opak je však pravdou. Záleží kupříkladu i na tom, v jakém fyzickém stavu jste, zdali nemáte nějaké trvalejší zdravotní potíže v oblasti páteře, krku, hlavy a zad. Špatně zvolený polštář totiž umí nadělat ještě větší neplechu.

Co se stane při výběru špatného polštáře?

Zdravotní hledisko je zcela zásadní. Nekvalitní polštář při dlouhodobějším užívání přispívá k bolestem hlavy, krku a páteře, protože jsou tyto oblasti v nepřirozené poloze, nemají dostatečnou oporu při spánku. Podcenit takovéto riziko se nemusí vyplatit, následky jsou často trvalejšího charakteru. Špatný polštář působí negativně i na psychiku člověka, neboť se zkrátka nemůžete dobře a dosyta vyspat.

Jaké jsou možnosti při volbě polštáře?

Klasikou jsou vlněné polštáře, případně pak také péřové polštáře. U nich vždy platí zásada, že musí být dostatečně měkké, abyste neleželi na tvrdém podkladu. V případě vlněných variant jsou velkou výhodou dobré termoregulační vlastnosti. U obou typů pak platí vynikající antibakteriální schopnosti, jsou-li provedené v náležitě vysoké kvalitě.

V případě, že už trpíte výše zmíněnými zdravotními obtížemi, případně chcete pořídit produkt z důvodu prevence, je dobré si vybrat zdravotní polštáře. Jsou zpravidla vyvinuty speciálně pro nemocné lidi, užívat je však můžete i tehdy, jste-li zcela zdraví. Jejich velkou předností je to, že se dají prát i při vysokých teplotách, díky čemuž se zničí jakékoliv bakterie. Proto se dají označit i jako antibakteriální polštáře. Vždy je u nich důležité, aby měly patřičné certifikáty a ověření. Díky tomu se dá poznat, že jde o výrobky, které se hodí i pro nemocné osoby.

Existují i speciální varianty. Mezi ně se řadí třeba krční polštáře, které jsou z ergonomického hlediska přizpůsobeny lidskému tělu tak, aby přinášely maximální oporu páteři během jakékoliv polohy ležícího uživatele. Ze zdravotního hlediska se dají zmínit třeba také masážní polštáře, polohovací atd.

Zeptejte se lékaře a prodejce na vhodný polštář

Vzhledem k tomu, že variant je celá řada, není na škodu se poradit s prodejci. Stejně tak se vyplatí obrátit se na vaše lékaře. A to zvláště tehdy, pociťujete-li už nějaké příznaky bolestí a dalších neduhů, které mohou souviset s nekvalitním spánkem.

Zdravotní polštáře jsou sice zpravidla dražší, cena by však při výběru těchto produktů neměla být hlavním kritériem.

Výběr polštáře do postele tedy rozhodně není radno podceňovat. Nemyslete ale jen na sebe. I vaše děti by měly spát na co nejkvalitnějších polštářích. Jedině tak se jejich tělo bude správně a přirozeně vyvíjet.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 + 1 =