Vybíráte psací stůl? Podívejte se na pár tipů, jak na to
Psací stůl potřebujeme už od dětství, když nastupujeme do první třídy. Každý přece jen potřebuje ten svůj prostor ať už na domácí úkoly nebo pracovní věci. Je však důležité, jak u dítěte, tak i dospělého člověka, aby při sezení u stolu měl tu správnou polohu. Psací stůl tedy není jen deska na čtyřech nožkách, ale za psacím stolem někteří z nás tráví i dlouhé hodiny a v případě špatného výběru si můžeme zavařit na velké problémy s páteří.
Při výběru psacího stolu je třeba si odpovědět na otázku, jak budeme pracovní stůl používat. Budete na něm mít počítač či monitor? Nebo snad hledáte pracovní stůl pro svoji ratolest? Každý typ psacího stolu má totiž svá specifika, která je třeba zvážit a hlavně vyzkoušet. Není tedy vhodné stůl vybírat na internetu jen podle obrázku, ale skutečně si zajděte do prodejny a stůl se podívejte osobně.
1. Ergonomické požadavky na psací stůl
Výška psacího stolu – Při výběru je dobré se řídit pravidlem pravých úhlů, takže když budete vybírat stůl, tak si k němu sedněte, a položte ruce na prkno. Při sezení u stolu by vám kloub v koleni, bedrech a loktech měl svírat pravý úhel. Dalším faktorem je samozřejmě také kvalitní polohovatelná židle. Obecně se doporučuje výška pevného psacího stolu kolem 75 cm.
Rozměry pracovní plochy stolu – Pracovní plocha by měla uživateli umožnit vhodné uložení potřebných pomůcek pro práci, ale také určitou volnost pohybu. Pokud budete mít na psacím stole umístěný i monitor, tak berte v úvahu, že vzdálenost monitoru od očí by měla být minimálně 60 cm. Minimální rozměr je šířka desky kolem 120 cm o hloubce 60 cm, ale optimálně je větší šířka kolem 160 cm s ideální hloubkou 80 cm.
Když tedy přijdete do obchodu, tak se neostýchejte a ke stolu se posaďte. Úplně nejlepší variantou je vybírat psací stůl a židli k psacímu stolu zároveň, protože jedině tak budete mít jistotu ve vybraných proporcích. U stolu si vyzkoušejte všechny zásuvky a pohyby, které potřebujete provádět, a nakonec i zasedání ke stolu a jeho opuštění.
2. Umístění a tvar psacího stolu
Psací stůl z masivu by měl být orientován co nejblíže zdroji přirozeného i umělého světla, a to is ohledem na to, kterou rukou píšete. Psací stoly mohou mít klasický obdélníkový tvar pracovní desky, ale v rámci rozvržení vnitřního prostoru se můžete dostat do situace, kdy budete potřebovat například rohový psací stůl.
Podle zvoleného tvaru pak psací stůl umístěte libovolně do místnosti. Může být postaven volně v prostoru, k jedné stěně, nebo i do rohu. Některé psací stoly mohou být také součástí větší nábytkové sestavy.
3. Jak budu psací stůl využívat?
Třeba si odpovědět na otázku, jak budete stůl používat. Stačí vám klasický psací stůl, nebo by se vám hodil spíše PC stůl? Budete stůl používat vy nebo vaše dítě?
Stůl na PC
Pokud budete mít na stole klasický PC s klávesnicí, je vhodné, aby byl pod pracovní plochou prostor pro umístění počítače a případně i výsuvná deska na klávesnici. Monitor je dobré umístit do správné výšky a vzdálenosti od očí.
Podívejte se na aktuální cenu praktického PC stolu zde.
Dětský psací stůl
Vybíráte-li dětský psací stůl, tak mějte na paměti že ten, kdo bude psací stůl používat je právě dítě a mělo by ho tedy vybírat s vámi. Takže vybírat stůl jako dárek není úplně nejlepší varianta. Dítě se samozřejmě při výběru zaměří na barvu a design, ale ty by měly hrát až druhořadou roli v porovnání se správnými rozměry.
Psací stůl s pevnou výškou – zde platí stejné zásady výběru jako u klasického psacího stolu pro dospělého člověka. Jen si prohlédněte, aby dítě mělo při sezení nohy na zemi.
Rostoucí stůl – Děti stále rostou a tento typ stolu může růst s nimi. Nastavitelná může být výška desky psacího stolu nebo i její naklonění. Ušetříte tím investici do stále nových psacích stolů, a přitom bude mít vaše dítě stále vhodné podmínky pro své potřeby práce u psacího stolu.
První dětský psací stůl budete pravděpodobně vybírat při nástupu do 1. třídy. Je tedy důležité, aby se dítěti stůl líbil a rádo u něj trávilo svůj čas. Na druhé straně ale vezměte v úvahu, že pokud vyberete polohovatelný stůl, který s dítětem poroste, tak design, který si dítě vybralo v první třídě už pro něj nemusí být tak atraktivní v pubertě. Praktické je tedy vybírat neutrální design spíše světlé barvy.
4. Z jakého materiálu je psací stůl vyroben?
Masivní dřevo má zajisté svůj půvab a kvalitu, ale to se bohužel odráží také v jeho ceně. Psací stoly však mohou být vyrobeny iz dřevotřísky opláštěné dýhou, laminem nebo z dalších materiálů. Výjimkou nejsou ani kovové nebo skleněné desky, ai když jsou tyto pracovní plochy lákavé z hlediska designu, tak počítejte s chladnějším povrchem ve styku s předloktím.
Při výběru barvy dejte spíše na světlé odstíny, jelikož vám opticky zvětší prostor místnosti. Oblíbenou variantou je psací stůl bílý nebo z masivního dřeva.
Osvětlení psacího stolu
Nezapomeňte na dostatečné osvětlení psacího stolu. Toho docílíme nejen správným umístěním stolu vůči zdroji přirozeného denního světla, ale také správným umístěním lampičky. V dnešní době, kdy na stole pracujeme také na monitoru, je vhodné se zamyslet i nad výběrem stolní lampy, aby byla na monitoru zajištěna dobrá viditelnost.