Když na přesnosti záleží

Jsou odvětví, kde hraje velkou roli i každá setina milimetru. S takovou přesností musí vyrábět produkty zejména pracovníci ve strojírenství, ale také třeba truhláři. A jelikož ve strojírenství je maximální dodržování rozměrů obzvlášť důležité, používají speciální měřidla.

Těm měřidlům, jež máme na mysli, se říká kalibry a vlastně to nejsou až tak měřidla v pravém slova smyslu. Nic totiž neměří, nenašli byste na nich žádnou stupnici, slouží pouze jako kontrola, zda rozměry daného výrobku odpovídají.

Kalibry slouží k rychlé kontrole

Pomocí kalibrů lze zkontrolovat rozměr mnoha součástí. Poradí si s délkou, průměrem i závitem. Proto existují různé typy – závitové, válečkové a další kalibry. Je potřeba koupit si vždy konkrétní model na určenou velikost. Princip kalibrů je totiž poměrně snadný. Má dvě strany (nebo se skládá ze dvou samostatných částí), z nichž jedna je dobrá a druhá zmetková. Dobrá musí sedět a zmetková ne. Pracovník kalibr pouze nasadí na měřenou součást a ihned zjistí, zda má odpovídající rozměry, je větší nebo menší.

Měřidel existuje spousta

Kalibry jsou ale pouze příkladem různých pomůcek používaných ke kontrole rozměrů. Dále se běžně používají posuvná měřítka, hloubkoměry, výškoměry či třídotykové dutinoměry. Pro systém řízení kvality jsou extrémně důležité, proto se na nich nevyplatí šetřit. Je pravda, že i hloubku lze změřit posuvným měřítkem, ale hloubkoměr bude vždy přesnější. A takových podobných příkladů bychom našli více. Na měřidlech se šetřit nevyplácí.

Nakupte u specialistů

Chcete-li sehnat měřidla, frézy, vrtáky a další nástroje nejvyšší kvality, podívejte se na www.nastroje.cz. Firma Michovský Tools, jež tyto nástroje pro obrábění kovů dodává, na našem trhu působí již 20 let. Disponuje bohatými skladovými zásobami, a tak většinu objednávek expeduje do 24 hodin. Dodávaná měřidla jsou schopni opatřit kalibračním protokolem z akreditované laboratoře, abyste si mohli být jisti absolutní přesností.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 − fourteen =