Reality na klíč – jak co nejdříve bydlet a zároveň nejvíc ušetřit aneb stavba dřevostavby

Reality na klíč v podobě dřevostaveb jsou čím dál častější alternativou k plnohodnotnému bydlení. Zejména mladí lidé v dnešní době řeší, jak se co nejlevněji a nejefektivněji osamostatnit, a přitom neplatit předražené nájemné. Domy na klíč ze dřeva s sebou přináší oproti klasickým zděným domům mnoho benefitů a dodavatelé je stále častěji zahrnují do svých nabídek. Není náhodou, že se jejich počet v České republice zvyšuje. Proto by tato varianta bydlení neměla uniknout nikomu, kdo uvažuje o stavbě nového obydlí. Tento článek přinese základní přehled o tom, jak může dřevostavba vypadat a orientační ceny nynějších nabídek u nás.

Druhy dřevostaveb jakožto realit na klíč

Pokud se rozhodujeme o novém bydlení, základní atribut zní, jak bude vypadat. Dřevostavby už nepřipomínají pouze chatky, jak je někteří znají ze severoamerických zemí, když k nám tento boom dorazil. Díky dnešním moderním technologiím dokáží stavaři postavit dřevěnou stavbu během několika dní a ve finále je k nerozeznání od obyčejného zděného domu.

Dnešní pokrok umožňuje desítky modifikací a variant, jak si obydlí tohoto typu zařídit. Pro lepší orientaci a představu je však níže uvedeno šest druhů, s nimiž se můžeme setkat. Všechny je taktéž možno pořídit na klíč.

6 základních druhů dřevostaveb

1. Skeletové – zde je třeba rozlišovat lehký a těžký dřevěný skelet. U lehkého se setkáme zpravidla se smrkovým dřevem, které se upravuje do rozměrově stejně velkých fošen. Ty jsou poté sestaveny přímo na pozemku, kde bude dům stát. Doba výstavby je o něco delší, avšak celá realizace probíhá na místě. Těžký dřevěný skelet se sestavuje podobně jako ten lehký, rozdílem je použitý materiál. Dům je vyroben z lepeného dřeva, které je odolnější.

2. Panelové – na rozdíl od skeletových se napřed sestaví ve výrobních halách, kde jsou důkladně otestovány. Pokud vše sedí, jak má, jsou odvezeny na stavební plochu. Pokud má zákazník připravený základ, dům stojí do tří dnů.

3. Srubové – tento druh je asi nejvíce známý. Sruby jsou nejčastěji složené z klasických kulatin, přičemž podmínkou je jejich důkladné ošetření proti parazitům. Klády se poté na místě skládají přes sebe, čímž vzniká tzv. „mozaika”, která je pro sruby charakteristická. V rozích stavby klády přečnívají a navzájem se kříží.

4. Roubené – společně se srubovými jsou nejvíce v povědomí. Rozdíl mezi roubenými a srubovými spočívá ve tvaru materiálu. Jsou to trámy, které charakterizují tzv. roubenky. Z toho vyplývá, že na rozdíl od srubů máme pravidelné pravoúhlé rohy – trámy nemají žádný přesah. Podobě jako u druhu předchozího, na vnější stěny nepřichází žádné zdivo či jiná izolace.

5. Modulární – jejich největší výhodou je velmi krátká doba výstavby. Moduly si lze v tomto případě představit jako kvádry, které se dle potřeby a představ zákazníka skládají k sobě a na sebe. Samy o sobě nepotřebují základy, usadí se na tzv. patky nebo vruty, které se vyvrtají do země. Realizace modulárního domu je taktéž velmi rychlá, jsou hotové v řádu dnů.

6. Masivní a vrstvené dřevěné konstrukce – hlavní výhoda spočívá v pevnosti celé stavby. Masiv se rozřeže, otočí se a pak znovu přilepí. To zajistí, že se při vlhku nekroutí a drží si stálý tvar, navíc má zvýšenou nosnost a odolnost. Takto hotové panely se dopraví na staveniště a do několika dnů složí. Jedná se o nejméně rozšířenou, avšak neméně zajímavou variantu provedení.

Výhody oproti zděným domům

Dřevostavby jsou pod největší palbou kritiky většinou tehdy, přijde-li řeč na jejich životnost. Podobně jako u zděných domů však záleží především na kvalitě stavby a následné péči. Je samozřejmostí, že musí splňovat stejné zákonné normy co se týče výstavby jako všechny ostatní druhy nemovitostí.

Hlavní výhody dřevostaveb jsou především

  • Možnost stavět kdykoli v roce – suchá stavba umožňuje časovou flexibilitu
  • Krátká doba výstavby
  • Menší potřeba tepelné izolace při stejné účinnosti jako u zděných domů
  • Nižší provozní náklady

Cena za dřevostavbu na klíč

Jako u všech obytných prostor, cena se vyvíjí především od velikosti obývaného prostoru. Mezi nejčastější varianty na klíč patří 3+1 a 3+kk nebo 4+kk a 5+1.

Záleží na specifikacích a konkrétních požadavcích zákazníka, ale ceny trhu se pohybují zhruba takto:

Velikost Průměrná cena za dům na klíč v Kč
3+1/3+kk od 1 500 000 do 2 500 000
4+1/4+kk od 2 000 000 do 3 500 000
5+1 a výše od 2 500 000 do 6 000 000

Jak vidno, rozptyl částek je značný. Je to způsobeno hlavně velkou variabilitou a možnostmi, které trh nabízí. Zajímavé jsou však spodní hranice, podle nichž je možno se orientovat.

Shrnutí

Dřevostavby se za poslední roky staly plnohodnotnou alternativou vůči klasickým domům. Dozvěděli jsme se množství výhod, které oproti nim nabízí. Argumenty typu „párkrát zafouká a dům mi spadne na hlavu” se vyskytují čím dál méně, naopak stoupá zájem lidí se o této variantě bydlení dozvědět více informací a celkově stoupá jejich výstavba.

Zaujaly vás osobně dřevostavby? Věříte dřevu jako plnohodnotnému stavebnímu materiálu? Či dokonce bydlíte v některé z nich? Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 + twelve =