Vybíráme dětskou postýlku

Čekáte přírůstek do rodiny? V tom případě brzy budete stát před důležitým úkolem – nákupem dobré postýlky. Víte, na základě jakých parametrů ji vybírat?

dětská postýlka
Dětská postýlka je bezesporu jednou z nejdůležitějších součástí dětské výbavičky. Při jejím výběru se zaměřte především na materiál a typ konstrukce. V první řadě myslete na pohodlí a bezpečí vašeho potomka. Ale i na váš komfort.

Bezpečnostní norma a rozměr

Co se bezpečnostního hlediska týče, dětské postýlky by měly splňovat normu ČSN EN 716 – 1. Pokud tomu tak není, postýlku nekupujte. Co se rozměru týče, většina dětských postýlek je 120 cm dlouhá a 60 cm široká. Tento rozměr miminku poskytuje dostatek prostoru i oporu při spánku.

Zaměřeno na materiál

Největší oblibě se těší dřevo, ať již borovicové, bukové či dubové. Tedy odolné, příjemné na dotek a stabilní. Velmi odolné, s dlouhou životností a nenáročné na údržbu, ovšem jsou i kovové postýlky pro miminka. Ale také těžké a studené na dotek. Budete-li postýlku často přemísťovat, zvažte lehkou textilní.

Jakou konstrukci?

Nejde však jen o samotný materiál, ale i typ její konstrukce. Snadný přístup k miminku poskytuje postýlka se stahovatelnou bočnicí. Pro větší děti (batolata) jsou však vhodnější modely s vysouvacími příčkami. Pokud jich několik odstraníte, vznikne v postýlce otvor, jímž děťátko bude moci samo vylézat a zase do postýlky zalézat. Pokud byste rádi postýlku přisunuli k vaší posteli, zvolte typ s odnímacím bokem.

Prodyšná a tvrdá matrace

Velkou pozornost věnujte výběru kvalitní matrace. Ta by měla být spíše tvrdší než měkčí – ideální tvrdost matrace do dětské postýlky je 3 až 4. Matrace by také měla být dostatečně prodyšná, aby se na ní miminko nepotilo. Z materiálů volte ty přírodní.

Nepodceňujte mantinely

Ke zvýšení bezpečí miminka v postýlce přispívají mantinely neboli bočnice, které zabraňují, aby se miminko uhodilo o stranu postýlky. Vkládají se podél boků postýlky, k nimiž se upevňují dekorativními provázky.

O zábavu postaráno

Bojíte se, že se vaše děťátko v postýlce bude nudit? V tom případě mu pořiďte kolotoč nad postýlku, ideálně s nějakými zvukovými a barevnými efekty. Ty miminko zabaví na dlouhé hodiny. Ujistěte se však, že zavěšené hračky na kolotoči dobře drží a nehrozí, že je miminko na sebe strhne.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

four × four =