Jak vybrat vánoční světýlka na stromeček?

Světýlka na stromeček-2Výzdoba stromečku je jedním ze stěžejních prvků Vánoc, které určují celkovou sváteční atmosféru ve vašem domě. Světelné řetězy můžete použít i na ozdobu stromků a keřů na vaší zahradě. Na co si při výběru dát pozor a kde nakupovat?

Venkovní nebo vnitřní světelné řetězy?

V dřívějších dobách lidé na stromky umisťovali klasické zápalné voskové svíčky. Dnes však obyčejně vybíráme méně nebezpečné a pohodlnější varianty. Můžete si vybrat světelný řetěz imitující půvab klasických voskových svící, malé kulaté LED žárovičky nejrůznějších barev a režimů blikání, žárovky, jež vytváří v místnosti studený nebo teplý dojem. Stromek lze vyzdobit s trochou fantazie i pestrobarevným kabelem s LED diodami. Originálně budou působit řetězy s žárovkami v podobě sněhových vloček a kvítků růží či magnolie. Pokud sháníte světýlka do vnitřních prostor domu nebo bytu, nemusíte řešit, jestli jsou vhodné do každého počasí. Při výběru venkovních světel byste se už měli mít na pozoru a důkladně číst podrobnosti o výrobcích, případně se informovat přímo u prodejců a výrobců konkrétních světýlek, zda jsou voděodolné a jestli je lze umístit i ven do prosincového počasí. Venkovní světla by zkrátka měla být odolná proti povětrnostním vlivům a neměla by se do nich dostat voda. Dívejte se proto na značky na balení výrobků. Symboly domečku s šipkou ven a trojúhelník s kapkami vody znamenají, že jsou žárovky určeny i pro venkovní použití. Typ ochrany zjistíte také podle číselného parametru IP, pro venkovní užití volte pouze výrobky s IP 44 a vyšší.

LED diody nebo klasické žárovky?

Neméně důležitým detailem je výběr typu osvětlení. LED diody bývají sice dražší než klasické halogenové žárovky, ale jsou velmi úsporné (dokonce více než úsporné žárovky) a zároveň mají vyšší svítivost. Jejich dalšími výhodami jsou velice dlouhá životnost a odolnost vůči chladu. Pokud se časem přece jen opotřebují, tak nejčastěji postupným ubýváním jasu, ne prasknutím a přepálením vlákna jako u klasické žárovky. LED diody jsou po všech stránkách bezpečným řešením pro vaše vánoční osvětlení! A kde je koupíte? Dnes již v podstatě v každé prodejně s osvětlením a ve vybraných e-shopech.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 2 =