Obývací pokoj se zpravidla stává centrem všech domácích aktivit, ať už si chcete užívat klidné večery před televizí, potřebujete místo, kde si budou hrát vaše děti, nebo se máte chuť společně s rodinou bavit. Pokud chcete vytvořit prostor, který by se dal jednoduše přizpůsobit různým funkcím tak, aby si jednotlivé činnosti nepřekážely, je nutné pečlivě plánovat.

Obývací stěny s dopravou zdarma!

NECHTE SE OHROMIT
NABÍDKOU OBÝVACÍCH STĚN

Jak si naplánovat obývací pokoj

Nezapomeňte, že se po obýváku budete stále pohybovat a proto promyslete umístění dveří, oken a snadného přístupu k jednotlivým kusům nábytku. Doplňky nábytku umístěte tak, aby se daly plně využít a aby nepřekážely v pohybu. Kombinace skříněk a otevřených polic nabízí variabilní prostor k ukládání knih, cédéček a jiných doplňků, ale stejně tak i televize či domácí kino.

Ideální místo na čtení či učení poskytne tichý kout s malým stolkem a s pracovní lampou, zatímco pohodlné pohovky, křesla a lampy se stmívačem jsou důležité pro odpočinek a sledování televize.

Note

Nejdůležitější je však to, aby váš životní prostor odrážel právě vaše potřeby a zájmy, a podle toho vybírejte vaše zařízení!

Obývací pokoj jako prostor pro návštěvy

Obývací pokoj je často největší místností celého bytu nebo domu a je i jeho nejnavštěvovanější částí, jelikož se zde zdržujete a bavíte se svými hosty. Proto se tento pokoj i často užívá pro vystavení cenných předmětů, například obrazů, starožitností a drahého nábytku, který dotváří působivou atmosféru.

Pro maximální využití obývacího pokoje je nutné sloučit jeho estetickou funkci s praktičností!

Módní konvenčnost se může hodit pro místnost, která není využívána denně, protože uvolněné prostředí pro odpočinek rodiny a přátel se nepodaří vytvořit, je-li drahocenný nábytek ohrožován každodenním používáním.

Pokud místnost plně využíváte, musíte určité opotřebení nábytku připustit!

Na druhou stranu zvažte, zda svůj obývací pokoj dostatečně využíváte, a zamyslete se nad tím, zda by nebylo vhodnější pro tento účel zřídit menší místnost.

Pozor na sousední místnosti

Mnohé obývací prostory bývají otevřené, anebo jsou tvořeny vzájemným propojením několika prostor s různými funkcemi, jídelním koutem, prosklenou lodžií či balkonem.

V takovém případě je potřeba zachovat styl a barvy hlavní místnosti i v těchto vedlejších prostorách tak, aby působily uceleným dojmem! Chcete-li naznačit neviditelnou hranici mezi jednotlivými místnostmi, dá se to udělat několika způsoby. Rafinovaný předěl může být vytvořen osvětlením, které izoluje jednotlivé místnosti, nějakým speciálním prvkem nebo změnou podlahové krytiny. Prostor může být rozdělen i dlouhou nízkou pohovkou či stolem.

Co očekáváte od obývacího pokoje?

Obývací pokoj je často místem, kde jednotliví členové rodiny vykonávají své oblíbené činnosti. Místnost by tedy měla vyhovovat všem. Než ji zařídíte nábytkem, zvažte který případ se bude týkat právě vás:

 • Obývací pokoj jako pokoj pro celou rodinu s jídelním koutem a prostorem pro odpočinek – většinou propojený i s kuchyní
 • Obývací pokoj jako místnost pro poslech hudby a sledování televize
 • Obývací pokoj jako útulné prostředí na odpočinek s pohodlným sezením

Je možné, že žádná z těchto možností není pro vás ta správná. Vytvořte si tu svou třeba kombinací navržených variant…

Možná vám pomohou následující otázky:

 • Bez ohledu na tvar a velikost vašeho obývacího pokoje by mělo být jeho uspořádání a vzhled přizpůsobeno vašim činnostem ve volném čase.
 • Je daná místnost dostatečně prostorná na to, aby se v ní dalo dělat více činností najednou, nebo by bylo jednodušší zvolit místnost jinou?
 • Nevyhovovalo by vašim měnícím se požadavkům spíše jednoduché pohovky a křesla, které se snáze přemístí podle potřeby, než velká sedací souprava pro tři osoby?
 • Nebylo by pro lepší využití prostoru vhodnější odstranit jednu stěnu a ze dvou místností udělat jednu velkou?

Opěrné body v obývacím pokoji

Přínosem každé místnosti, obývací pokoje nevyjímaje, je opěrný bod, což je mimořádně důležité v obývacím pokoji plnícím různé funkce. Krb nebo televizor jsou dobrou volbou. Ujistěte se, že je na ně vidět ze všech částí místnosti. Pokud nechcete, aby televizor byl středobodem místnosti (často je dívání se na televizi považováno za špatné – každý to ale dělá:-) ), ukryjte ho do skříňky. Pokud místnost nemá jiné zajímavé rysy, mohou se měnícím se opěrným bodem stát okna s netradičními tvary anebo s výhledem na stromy. Velká rozloha zdí se může stát galerií  pro obrazy a malby. Poskytne jim jednoduché pozadí, které nebude konkurovat jejich barevnosti.

Máte zkušenosti se zařizováním obývacího pokoje?
Máte nějaké nápady?
Potřebujete poradit s vaším obývacím pokojem?
Napište nám!

1 reply
 1. Dominik kloc
  Dominik kloc says:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat mam problém vybrat nábytek a koberec jde o to z mám červenou a šedou zeď chci se zeptat muzete mi poradit jaký nábytek či koberec vybrat muzete mi odepsat na e-mail ? Dominikkloc@seznam.cz pak pošlu foto jak vypadá můj obývací pokoj

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eight − six =