Potřebujete řezat stavební materiály? Bez diamantového kotouče to nepůjde!

Řezání diamantovým kotoučemSnadno se můžete dostat do situace, že potřebujete řezat dlažbu, obklady, betonový překlad, střešní krytinu nebo kameny na zahradě. Je jasné, že bez diamantového kotouče to nepůjde. Jak ale v prodejně nenaletět? Jak si vybrat ten správný? Možná nejprve trochu teorie…

Jak funguje diamantový kotouč?

Diamant je nejtvrdší přírodní materiál. Slovo „diamant“ pochází z řečtiny a znamená nerozbitný. Většina dnes používaných diamantových kotoučů obsahuje ale diamanty syntetické (tedy vyrobené uměle).

Většina diamantových kotoučů je vyrobena z nosiče (plechu) s navařenými segmenty. Segment může být jen jeden – celoobvodové kotouče nebo více – segmentové kotouče. Segmenty mohou mít v sobě malé drážky – turbo kotouče. Rozdíly jsou patrné z obrázků níže.

 

 

Segmenty se skládají z matrice (pojiva), které obsahuje částečky diamantu. Rozmístění, tvrdost, velikost těchto částeček tvoří základ vlastností diamantového kotouče.

Tvrdost kotouče vs tvrdost materiálu

Při řezání tvrdých materiálů, jako je keramika, obklady, dlažby, je třeba velmi měkkou matrici segmentů a velmi jemné diamantové zrno. V případě řezání keramiky tvrdými segmenty se budou segmenty zalešťovat, pálit – nebude to fungovat. A proč jemné diamantové zrno? Aby se opracovaný materiál nevyštipoval…

Naopak při řezání měkkých materiálů jako je třeba asfalt nebo abrazivní (snadno drolitelný) pískovec potřebujeme kotouč s tvrdou matricí a velkými diamantovými zrny. Když budete řezat kotoučem na keramiku (s měkkou matricí) třeba abrazivní pískovec, bude to fungovat dobře, ale jen chvilku. Kotouč se po pár řezech zcela spotřebuje a řezání se tak stane neekonomickým.

Existuje univerzální diamantový kotouč na všechny stavební materiály?

V různých megamarketech se dozvíte, že univerzální kotouč na všechno zaručeně existuje a stojí 22,- Kč. Možná už vám svítá v hlavě, že i tak malá cena jsou vyhozené peníze. To je super! Pak tento článek nebyl zbytečný.

Univerzální diamantové kotouče sice existují, ale jen do určité míry a jejich nákup je nákladný. Takovým kouskem se jeví diamantový kotouč Z12 od německého výrobce Atlas diamant. Na keramiku ale stejně budete potřebovat speciál.

Na každý materiál je vždy lépe volit správný diamantový kotouč. Existuje mnoho stavebních materiálů. Je rozdíl při řezání měkkého betonu, vyzrálého betonu nebo betonu s armováním atp…

Jak si tedy vybrat ten správný?

 

 

 

2 replies
  1. idnabytek
    idnabytek says:

    Dobrý dem, kotouč určitě bude fungovat. Více o otáčkách zde: http://www.sibera-kotouce.cz/optimalni-otacky-a453

    Asi máte flexu 115 ctku a kotouč také 115 mm- potom se bude kotouč točit obvodovou rychlostí 66 m/s – to docela jde 🙂

    Kdyby se točil 13000/min, tak by obvodová byla: 78 m/s

    Hezký den

  2. Jan
    Jan says:

    Dobrý den,
    V rámci vánočních slev na internetu jsem si koupila úhlovou brusku (vykradli mi dílnu). K tomu jsem si dokoupila i diamantový kotouč, který byl k brusce nabízen. Dnes jsem zásilku otevřela a přečetla jsem si v návodu na kotouč, že přípustné maximální otáčky dělícího kotouče mají odpovídat minimálně maximálním otáčkám el. nářadí – inzerované otáčky na kotouči jsou 13 300/min., ale bruska má pouze 11 000 rpm; nyní jsem na pochybách, co mi kotouč na brusce bude vyvádět za neplechy. Mohu použít dané spojení?
    děkuji za radu

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × five =