Podívejte se na 100 let staré fotografie nějakých zahrad. Velký rozdíl oproti těm dnešním, že? Tenkrát byl obrovský rozdíl mezi zahradami na vesnici a těmi městskými. Dnes už rozdíly nejsou tak markantní. Dříve nebyl na vesnici na odpočinek čas, pěstovaly se slepice a další užitečná zvířata a tak o nějakých okrasných zahradách nemohla být řeč. Dnes už jsou k vidění pěkně udržované zahrady i na vesnici a to je dobře. Nabízí se otázka jak budou vypadat zahrady za dalších 100 let. Přemýšlení ale necháme mudrcům. Pojďme si vyladit své skutečné současné zahrádky!

Dokonalá zahrada je hezky opečovaná

Na pečlivě opracované zahradě nenajdete plevel, záhonky jsou dokonalé, na stromech žádní škůdci, ovoce naprosto zdravé, nesmí chybět vkusná zahradní dekorace.

Rostliny se musí protrhávat, slabší se musí odstranit, stromy se prořežou, roubují.. Zahrada musí být ošetřována a je třeba hlídat opylování. Pokud se o zahradu staráte, je nádherná!

Jak pečovat o dřevěné zahradní dekorace?

O každé dřevo umístěné venku se musí náležitě pečovat. To samozřejmě platí i u zahradních dřevěných dekorací. Způsob péče záleží na tom, z jakého dřeva je dekorace vyrobena. Pokud je z tvrdých dřevin z cizích krajů (jako třeba TEAK, MERANTI a podobně), je nutné zakoupit speciální oleje – těmi se dekorace snadno napustí. Doporučuje se alespoň jednou krát do roka. Stejná frekvence údržby se doporučuje i na dekorace vyrobené z českých dřevin (BOROVICE, MODŘÍN, DUB a podobně). Jen s tím rozdílem, že se doporučují slabovrstvé lazury. To jsou takové, které se nemusí při každé údržbě odstraňovat (jako silnovrstvé) – stačí nátěr pouze obnovit a je hotovo.

I při nejlepší údržbě ale dřevo na slunci a dešti praská, někdy se i kroutí, bobtná a opět vysychá. Dřevěné dekorace proto určitě uklízejte na zimu do suché garáže nebo kolny. Jen tak se vám dekorace odmění dlouhou životností.

Jak vidíte, nákupu zahradní dekorace se (při správné péči) nemusíte obávat…

Máte zkušenosti se zahradními dekoracemi?
Máte na zahradě dřevěnou sochu?
Máte nějaké nápady?
Potřebujete poradit s výběrem té správné zahradní dekorace?
Napište nám!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × 2 =