Jak jsem slony vyráběl a na TV Prima prezentoval

Kdo jsem?

Radim SiberaJmenuji se Radim Sibera. Věnuji se výrobě dřevěných soch, které si můžete vystavit doma nebo použít třeba na zahradě jako zahradní dekoraci. Sochy vyrábím hrubé motorovou pilou nebo je dokonale vyhladím. Zahradní dekorace dnes už vyrábím výhradně na zakázku – na míru požadavků zákazníka. K nejprodávanějším patří dřevěné sochy zvířat ať už vymyšlených nebo vyrobených dle konkrétní fotografie. Často si zákazníci objednají nějakou zahradní dekoraci jako originální dárek s odpovídajícím nápisem. (Rybář pak dostane od kamarádů sochu kapra s věnováním a podobně…)

Jak jsem slony vyráběl

spd2014-aukro-info-do-predmety

Na podzim 2014 jsem byl osloven paní Annou Strnadovou předsedkyní správní rady o.p.s. Život dětem, zda bych vytvořil 6ks dřevěných slonů, které by následně předali známým umělcům k dokončení. Známé osobnosti by slony vydražily na Aukru a výtěžek z dražby půjde na pomoc vážně nemocným dětem v domácí péči svých rodičů.

Fotogalerie z výroby


A jak to dopadlo?


Sloni byli předáni k dokončení  Pavlu Šporclovi, Monice Absolonové, Petru Kolářovi, Michalu Davidovi,Tomáši Klusovi a Lucii Bílé.

Dražba byla úspěšná a podařilo se celkem vydražit 218 660,-Kč.

 

Na závěr malé zamyšlení:-)


Slony zná snad každý jako největší suchozemské savce současnosti. Zatím největší zvážený slon v Angole vážil 13,5 tuny. Co si málokdo dokáže představit je to, že i jen jeden jeho bobek na silnici může být příčinou dopravní nehody třeba pro motorkáře, vždyť může vážit i přes 4kg.

A co slon domácí? Například vyrobený ze smrku a jehož fotografie jsou výše? Také by Vás zajímalo kolik váží  a kolik dřeva je potřeba vypěstovat v lese na jeho výrobu?

Tak tedy – hotový slon ze suchého smrkového dřeva do interiéru vážil kolom 30kg. A nyní trochu výpočtů. M3 (kubík) suchého dřeva váží 700kg. 30kg slon má tedy objem 42litrů. Lepené kvádry na výrobu slonů měly 170l. Takže 128l bylo odřezáno a obroušeno. Fošny, které jsem zakoupil,  měly před zhoblováním a slepením do bloků dvojnásobný objem, tedy 340l. Ztráty na pile při výrobě fošen jsou zhruba 25% tedy 85l. Kláda měla tedy objem 425 litrů. Využitelná kláda ze stromu má polovinu z  původního objemu. Odečítám vrchol stromu, větve, pařez i kořeny. Strom by tedy měl 850l. Při vlhkosti  obsažené ve dřevu stromu v lese váží 850l – 1020kg. Shrnuto: na 30kg slona muselo vyrůst 1020kg dřevní hmoty. Takže výsledek váží 2,94% původní hmoty!

Važte si proto prosím každého výrobku, který pro Vás rád zhotovím. U zahradních dekorací je tento poměr při výrobě až desetkrát vyšší!

 

 

2 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

three − one =